Z Tarnowa do Muszyny koleją bezpieczniej i sprawniej

Z Tarnowa do Muszyny koleją bezpieczniej i sprawniej
Prace między Stróżami a Grybowem na trasie Tarnów - Muszyna wyeliminują ograniczenia prędkości, zwiększą sprawność i bezpieczeństwo podróżowania koleją. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przeznaczyły na poprawę linii ponad 17 mln zł ze środków budżetowych.

Zgodnie z podpisaną we wrześniu umową, wykonawca przygotowuje dokumentację projektową i jeszcze w tym roku rozpoczną się roboty. Prace na dwutorowym szlaku Stróże - Grybów obejmą kompleksową wymianę torów. Przewidziano wzmocnienie podtorza i wykonanie odwodnienia, co pozwoli zlikwidować ograniczenia prędkości. Utrzymane będą sprawne, rozkładowe podróże na południe Polski do miejscowości turystycznych, jak np. do Rytro, Żegiestów, Piwniczna, Muszyna.

Istotnym zakresem prac dla kolei i systemu drogowego jest modernizacja 7 przejazdów kolejowo-drogowych w Stróżach, Białej Wyżnej i w Grybowie. Prace zwiększą poziom bezpieczeństwa podróżujących pociągami oraz użytkowników dróg. Przewidziano dodatkowe zabezpieczenia na 4 skrzyżowaniach kolejowo-drogowych w Białej Wyżnej. Nowa nawierzchnia jezdni na przejazdach ułatwi ruch drogowy. Wykonawcą inwestycji za blisko 17, 5 mln zł netto jest Firma Skanska S.A. Zakończenie prac przewidziano w II półroczu 2022 r.

Pociąg – atrakcyjna propozycja podróży w Beskidy

W latach 2018-2021 na poprawę trasy Tarnów - Muszyna PLK przeznaczyły 144 mln zł ze środków budżetowych i własnych spółki. W bieżącym roku za 8 mln zł wymieniono tor między Łowczowem a Tuchowem oraz przeprowadzono remont 7 mostów i 3 przejazdów. Efektem prac są sprawniejsze i wygodniejsze podróże koleją, m. in. w Beskidy do małopolskich atrakcji turystycznych, np. pieszych i rowerowych tras w Dolinie Popradu i uzdrowisk Piwniczna, Muszyna, Krynica. Podróżni korzystają z dostępniejszych nowych peronów w Grybowie, Ptaszkowej i Mszalnicy. Zwiększyło się bezpieczeństwo pasażerów kolei także w ruchu drogowym, dzięki przebudowie i doposażeniu 22 przejazdów.

Projekt: „Prace na linii kolejowej nr 96 na odcinku Tarnów - Muszyna” jest finansowany z budżetu państwa.


Andrzej Gulewicz  MTV24
Źródło: Zespół prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Fot. Elzbieta_Klimek

 
Autor: Andrzej Gulewicz

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica