Za oknem bazie, a wiosny nie widać. Jak będzie w kolejne dni?

Za oknem bazie, a wiosny nie widać. Jak będzie w kolejne dni?
Za oknem jeszcze śnieg, ale na drzewach kwitną już pierwsze bazie. Te na fotografiach zakwitły pod koniec lutego na Osiedlu Tysiąclecia. Świat roślin i zwierząt przechodzi teraz okres budzenia się do życia. Pomiędzy zimą a wiosną jest klimatyczny etap przejściowy − przedwiośnie.

Astronomiczna wiosna rozpocznie się w momencie równonocy wiosennej i potrwa do przesilenia letniego, a więc na półkuli północnej - pomiędzy 20 marca a 22 czerwca. Natomiast za wiosnę klimatyczną uznaje się okres roku, w którym średnie dobowe temperatury powietrza wahają się pomiędzy pięć a piętnaście stopni powyżej zera.
     A jak będzie za oknem w najbliższych dniach? Do końca tego tygodniu zima nie odpuści. Nadal leży śnieg i trzyma niewielki mróz. W dzień temperatura nie spadnie więcej niż pięć stopni poniżej zera. Natomiast nocami i rano termometr może wskazać nawet minus dziesięć kresek. Od weekendu czeka nas powrót cieplejszych dni. Pogoda z dnia na dzień stanie się przyjemniejsza. Jak informują synoptycy, koniec zimy nastąpi już w najbliższą sobotę (16 marca). Od poniedziałku, w całym kraju temperatura powinna wzrosnąć do plus pięciu stopni, natomiast w drugiej połowie tygodnia - ociepli się do plus dziesięciu. (w południe) Ale do czasu! Wiadomo, w marcu, jak w garncu. Około 25 marca znów się ochłodzi i mogą pojawić się niewielkie przymrozki,

Tekst i foto red. Małgorzata Kareńska
Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica