Złoty Krzyż Zasługi Prezydenta RP dla ks. Eugeniusza Szymczaka.

Złoty Krzyż Zasługi Prezydenta RP dla ks. Eugeniusza Szymczaka.
W Starym Domu Zdrojowym zwołano (17 lutego) uroczystą sesję Rady Miasta, podczas której ks. Eugeniusz Szymczak proboszcz parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy otrzymał Złoty Krzyż Zasługi. 

Oznaczenie Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego wręczył ks. Eugeniuszowi Szymczakowi Andrzej Harężlak, zastępca wojewody małopolskiego. - We wrześniu 2011 roku do burmistrza Krynicy Zdroju wpłynął wniosek mieszkańców Krynicy Dolnej, reprezentowanego przez radnego Antoniego Florka oraz Zarząd Komitetu Osiedlowego o uhonorowanie proboszcza kościoła Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w związku ze zbliżającą się rocznicą 60 lecie parafii, co byłoby docenieniem jego trudu w jej rozwój. W listopadzie złożono wniosek do wojewody małopolskiego o nadanie księdzu odznaczenia państwowego - powiedziała Małgorzata Półchłopek.
    Uzasadnienie wniosku nadania oznaczenia odczytał burmistrz Dariusz Reśko. - Ks. magister Eugeniusz Szymczak, długoletni proboszcz parafii w Krynicy - Zdroju urodził się 22 października 1951 roku w Banicy. 16 marca 1975 roku przyjął święcenia kapłańskie, został skierowany do pracy duszpasterskiej w parafii Zakliczyn, następnie w Krynicy i Muszynie. Pracował też jako kapelan w Domu Pomocy Społecznej w Muszynie. 1 września 1995 roku powrócił do Krynicy, by pełnić funkcję proboszcza kościoła pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Gorliwie angażował się w życie społeczne, katechizował dzieci i młodzież, ukazując im najcenniejsze wartości. Do budowy kościoła przystąpił 11 lipca 2002 roku, a wspólnie z parafianami organizował festyny z loteriami fantowymi, z których dochód przeznaczał na inwestycje parafialne. Jest m.in. asystentem kościelnym Akcji Katolickiej, prowadzi formacje Stowarzyszenie Rodzin, Akcji Katolickiej, Caritas, Grupę Apostolstwa Trzeźwości, Klubu Seniora, Róż Różańcowych i Rady Duszpasterskiej i Gospodarczej. Jest również kapelanem szpitala. Największym jego osiągnięciem jest niewątpliwie wybudowanie kościoła i plebani. Jego postawa jest godna naśladowania”.  Wzruszony i onieśmielony ks. Eugeniusz Szymczak powiedział - „Jak się mówią, gdy zaczną wyliczać zasługi, to znaczy, że jesteś stary. Ta uroczystość przeszła wszelkie moje oczekiwania, bo w życiu się czegoś podobnego nie spodziewałem”.
    Nadanie Złotego Krzyża Zasługi uświetniła gra na skrzypcach Justyna Tomasiak, uczennicy Państwowej Szkoły Muzycznej im. F. Chopina.
 
(red. m) fot. aut.
Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze

2012-02-18 09:53:38 - k ip:195.116.43.125
Parafia jest pw Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica