Zwiedzamy Słowację. Orlov, Plavec, Plavnica

Zwiedzamy Słowację.  Orlov, Plavec, Plavnica
Dalszy ciąg wakacyjnych podróży po Słowacji, niedaleko Muszyny i Piwnicznej. Tym razem środkiem lokomocji jest samochód. Dość spore przestrzenie krajobrazowo-przyrodnicze wymagają szybkiego przemieszczania tak aby zdążyć przed zachodem słońca do zaplanowanych miejsc.

Mijamy przejście graniczne w Leluchowie, następnie Orlov i jesteśmy w miejscowości Plavec. Tu zwiedzamy ruiny potężnego, dawnego zamku na wzgórzu 549 m n.p.m. Jest na co popatrzeć. Zamek prezentuje się efektownie i tajemniczo. Na samym szczycie wzgórza można zobaczyć pozostałości kaplicy z krzyżem. Stąd też rozpościerają się przepiękne widoki na dolinę wijącego się Popradu oraz całą infrastrukturę miejscowości Plavec, jak również na sztuczny zalew przy którym licznie odpoczywają Słowacy. Dookoła malownicze wzgórza i polna droga, która niknie w horyzoncie. Na uwagę zasługuje bardzo ciekawy układ zabudowań Plavca. Zwraca również uwagę duża ilość uliczek , kościół rzymsko-katolicki św. Małgorzaty, malowniczy brzeg Popradu oraz duża stacja kolejowa łącząca Muszynę, Koszyce i Poprad Tatry.

Po chwili przerwy ruszamy dalej. Zatrzymuje nas ceremonia ślubna przy kościele w Plavnicy. Mnóstwo ludzi , samochodów. Duża kolejka Słowaków z życzeniami i prezentami dla młodej pary. Piękna biała suknia ślubna. Pan młody jest strażakiem, stąd też wóz strażacki.

Wyjeżdżamy z Plawnicy w kierunku Starej Lubovny. Droga wije się pod górę. Na szczycie znowu niesamowite widoki krajobrazowe, piękne polany ze stadami krów i owiec. Zjeżdżamy w dół w otoczeniu niesamowitej przyrody. Przejeżdżamy Starą Lubownę, ponieważ już to miasto zwiedziliśmy wcześniej. Stąd w kierunku Nowego Sącza dojeżdżamy do Mniszka a następnie do Piwnicznej już po stronie Polski.

Bardzo ciekawa trasa, warta zwiedzenia. Widoki krajobrazowe zapierają wręcz dech w piersi.

Orlov – wieś na Słowacji w kraju preszowskim, powiecie Lubowla. Pierwsza wzmianka pisemna o miejscowości pochodzi z roku 1349.  Wysokość 460-894 m.n.p.m. Liczba ludności – 621. Przez wieś przebiega linia kolejowa nr 188, przy której znajduje się stacja kolejowa Orlov.

Pławiec (słow. Plaveč, węg. Palocsa) – wieś na Słowacji w kraju preszowskim, powiecie Lubowla. Położony jest nad Popradem, przy drodze krajowej nr 68. Liczba ludności: 1 811.

Najstarsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1269 roku. Dla obrony Ziemi Pławieckiej i brodu przez Poprad, gdzie zbiegały się szlaki prowadzące do Polski, spiski szlachcic Arnold wzniósł w 1294 r. zamek Pławiec. Potem przejął go król Andrzej III, zamierzając ulokować tu twierdzę graniczną.
Po koronacji w 1301 r. na króla Węgier jako Władysław V, Wacław III (syn króla Czech i Polski Wacława II) mianował biskupa krakowskiego Jana Muskatę podkanclerzym Królestwa Węgierskiego, nadając dla jego biskupstwa Pławiec, uważany za cenne nadanie.

W miejscowości Plavec znajduje się zamek na wzgórzu 549 m n.p.m., nad prawym brzegiem Popradu. Pomiędzy Popradem a wzgórzem zamkowym biegnie droga krajowa nr 77.

Jest wiele wersji na temat powstania zamku. Legenda ludowa podaje, że wybudował go węgierski król Koloman w 1100 roku jako warownię rodu Połowców i od tego pochodzić miałaby nazwa miejscowości Pławiec. Jednak jest to wersja nieprawdopodobna. Wówczas tereny te należały do Polski (do kasztelanii sądeckiej) i najprawdopodobniej dopiero około roku 1300 udało się Węgrom włączyć je do swojego państwa. Pierwszym znanym właścicielem warowni był rycerz Bohumir z Liptowa. W 1269 król Bela IV dał ją spiskiemu szlachcicowi Arnoldowi i to on wzniósł tutaj kamienny zamek mający strzec przejścia (brodu) na Popradzie. Jest też wersja legendy mówiąca, że zamek wybudował spiski rycerz Dietrich i osadził w nim ród Połowców. Na pewno natomiast z zachowanych dokumentów wiemy, że w latach 1301-1320 właścicielem zamku był biskup krakowski Jan Muskata (z nadania króla Wacława II). Później zamek należał do dużych węgierskich rodów; najpierw Drughetów, później Horvathów-Pálocsayów.

Zamek przetrzymał wiele wojen. Wielokrotnie przechodził z rąk do rąk. W 1433 został zdobyty przez husytów, ale w 1453 odbity przez węgierskie wojska Macieja Korwina. W latach 1456-1460 ponowne władali nim husyci Aksamita, później znów odbili go Węgrzy. W czasie wielkiego powstania chłopskiego w latach 1631-1632 oblegali go chłopi, a w 1707 Austriacy podczas najazdu Rakoczego. Nie został jednak zdobyty. W 1715 cesarz austriacki Karol VI nakazał zniszczyć umocnienia starych zamków, lub nawet całe zamki. Zamek w Pławcu znalazł się na liście przeznaczonych do zburzenia, gdyż uznany został za „gniazdo buntowników”. Jednak ówczesny właściciel zamku z rodu Palcsayów dał radę przekonać rządową komisję, która zakwalifikowała go jako obiekt mieszkalny, nie obronny. W 1830 Palocsayowie przebudowali go, m.in. wybijając w murach duże otwory okienne. Jednak w 1856 zamek spalił się. Wygaśnięcie rodu Palocsayów przypieczętowało jego koniec.
Obecnie z zamku ostały się tylko ruiny. Można je zwiedzać. Od drogi nr 77 prowadzi do nich ścieżka. Obok ruin zamku znajduje się mauzoleum dawnych jego właścicieli z murowanym krzyżem, groby jednakże zostały splądrowane przez poszukiwaczy skarbów.

Stacja kolejowa do 21 grudnia 2007 r. (wejście w życie układu z Schengen) stanowiła stację graniczną i odbywały się tu kontrole graniczne. Obecnie ruch transgraniczny jest wstrzymany. Stacja ma połączenie z Polską (stacja Leluchów) oraz z dwiema słowackimi liniami: 188 do Koszyc oraz 185 do Popradu. Na stacji znajduje się czynna lokomotywownia.

Plavnica (węg. Palonca) – wieś na Słowacji w kraju preszowskim, powiecie Lubowla. Znajduje się w Kotlinie Lubowelskiej na prawym brzegu Popradu. Wieś tworzy zwartą zabudowę nad Popradem oraz wzdłuż dwóch jego dopływów: Sambronki i Jasenoka. Przez miejscowość przebiega droga krajowa nr 68.
Pierwsza wzmianka pisemna o miejscowości pochodzi z roku 1325.

Andrzej Gulewicz MTV24
Fot. aut.
 
Autor: Andrzej Gulewicz

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica