30 lat czasopisma „Besida”

Opis dodano: 2019-07-15

Jubileusz 30 lat czasopisma „Besida” i 35 lat od pojawienia się pierwszego po wojnie łemkowskiego czasopisma „Hołos Watry”, który był wydawany w latach 1984-1989 podczas pierwszych łemkowskich Watr w górach.

"BESIDA” dwumiesięcznik Zarządu Głównego Stowarzyszenia Łemków jest wydawana od 1989 roku w Krynicy.
Czasopismo przedstawia kulturę łemkowską w kontekście rusińskiego kręgu kulturowego. Zdecydowana większość artykułów publikowana jest w języku łemkowskim, lecz zdarzają się też teksty po polsku i w innych językach.

REDAKTOR NACZELNY : Piotr Trochanowski,
ZESPÓŁ REDAKCYJNY :
– Piotr Basałyga
– Helena Duć-Fajfer
– Andrzej Kopcza
– Andrzej Trochanowski

Otwarcie okolicznościowej wystawy. Referat Marty Watral z Uniwersytetu Jagiellońskiego na temat strategii budzenia tożsamości Łemkowskiej, wykorzystywanej w artykułach Besida. Nie zabrakło pięknie wyreżyserowanego programu artystycznego, w którym wystąpili; Julia Doszna, Susanna, śpiewaczo-instrumentalana grupa ZPiT Barvinok z Kamienki na słowackim Spiszu, Mariusz Monczak i Mikołaj Monczak w utworach Beli Bartoka na skrzypce. Większość pieśni oparta była na twórczości poetyckiej Piotra Trchanowskiego, który podczas spotkania został kilkakrotnie wyróżniony za swoje osiągnięcia poetycko-muzyczno-redakcyjne.

Na uroczyste spotkanie zaprosili Zarząd główny Stowarzyszenia Łemków oraz redakcja czasopisma „Besida”.

Reportaż filmowy


 

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Szukaj podobnych:
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica