"Świat Pod Kyczerą" - XXII Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny

Opis dodano: 2019-07-22

Minął rok, po raz kolejny zawitał do Krynicy koncert galowy XXII Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Świat pod Kyczerą”. Tradycyjnie już prezentowane były kultury świata. Chociaż w tym roku trochę inaczej.

23 lata temu narodził się Festiwal „Europa Bez Granic”. Jego pomysłodawcą byli Łemkowie z Legnicy, którzy postanowili prezentować kulturę, folklor podobnych do Łemkowskiej grup narodowościowych, etnicznych z różnych części Europy. Na pierwszej edycji festiwalu gościli między innymi Węgrzy, z Rumunii, Baskowie z Hiszpanii, Serbowie Łużyccy, z Niemiec, Polacy z Czech i Litwy, Rusini. Przez kolejne dwa lata, przez kolejne dwie edycje ten festiwal miał taką regułę.

Gdy w 2000 roku rolę głównego gospodarza, organizatora przejął Zespół „Kyczera”, zaczął tą regułę rozszerzać, zaczął zapraszać grupy ze świata. I tak się składa, że w tym roku jest to XX edycja festiwalu organizowanego przez „Kyczerę”. Postanowili w tym roku jakby przypomnieć te pierwsze edycje festiwalu gdy zapraszali zespoły mniejszości, grupy etniczne z europy, i w tym roku właśnie ten koloryt europejski prezentowali.

Reprezentują również folklor huculski, Basków. Festiwal trwa w sumie kilkanaście dni, w tym roku rekordowo długo bo 17 dni. Zaprezentowali się Rusinii ze Słowacji, przedstawiciele Serbii. Po raz pierwszy goszczą artyści z Albanii, jest to też wydarzenie bardzo duże gdyż zespoły z Albanii bardzo rzadko docierają na festiwale do Polski.

Podczas poprzednich dni festiwalowych były także grupy z Mołdawii, byli goście z Boliwii, niestety musieli już wrócić do swojego kraju. Prezentowała się także grupa Węgrów, z Rumunii, więc było bardzo kolorowo, barwnie.

Reportaż filmowy

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Szukaj podobnych:
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica