"Wymarłe" uzdrowisko. Żegiestów-Zdrój czeka na powrót do swojej dawnej świetności

Opis dodano: 2020-11-08

Żegiestów-Zdrój to miejscowość-uzdrowisko w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim, w gminie Muszyna. Żegiestów jest położony nad Popradem i Żegiestowskim Potokiem. Przez Żegiestów przebiega droga wojewódzka nr 971 oraz linia kolejowa nr 96.

W końcu XVI wieku wieś należała do biskupstwa krakowskiego, w powiecie sądeckim, w województwie krakowskim. W okresie międzywojennym w miejscowości stacjonowała placówka Straży Granicznej I linii „Żegiestów”. Po wojnie ludność łemkowska która stanowiła 95% ludności została przymusowo wysiedlona najpierw do Związku Radzieckiego, a potem w czasie operacji "Wisła". Obecnie Żegiestów posiada stację kolejową Żegiestów oraz przystanek Żegiestów-Zdrój.

W części uzdrowiskowej działa tylko Sanatorium „Wiktor”, usytuowany malowniczo przy Łopacie Polskiej. Pozostałe budynki usytuowane przy drodze głównej zostały wyremontowane i pozostawione bez stolarki okienno-drzwiowej. Obok tych budynków przebiega przepiękna promenada w kierunku kościoła. Ta część uzdrowiska świeci jednak pustkami i stanowi „wymarłą” część miejscowości. Teren jest naprawdę uroczy. Przepiękna przyroda, niespotykane ukształtowanie terenu, wijący się w dolinie Poprad zwracają uwagę i przyciągają wzrok.

Obecnie remontowany jest okazały budynek „Dom Zdrojowy” oraz sąsiedni budynek mieszkalny "Żegotka”. Za Domem Zdrojowym została generalnie wyremontowana Pijalnia Zdrojowa Anna, wykonano również odpowiednią infrastrukturę wraz z parkingami oraz urządzeniami rekreacyjnymi.

Aby ożyła część uzdrowiskowa należy dokończyć remont budynków, które wyglądają obecnie jak widma i straszą swoim wyglądem a następnie uruchomić je jako domy wczasowe, sanatoria czy hotele. Wówczas pojawią się ludzie i miejscowość zacznie funkcjonować.

Jest tu dogodny dojazd koleją i komunikacją autobusową. Żegiestów wciąż czeka na powrót do swojej świetności z przed lat. Szwajcarię mamy tu na miejscu.

Relacja filmowa

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Szukaj podobnych:
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica