Budownictwo, obyczajowość i kultura południowego skrawka Polski

Opis dodano: 2021-05-20

Budownictwo, obyczajowość i kultura południowego skrawka Polski.

Sądecki Park Etnograficzny to największe muzeum na wolnym powietrzu w Małopolsce prezentujące kulturę południowego skrawka Polski, który był bardzo bogaty jeżeli chodzi o mieszkańców i ich kulturę, co jest widoczne w budownictwie podzielonym na sektory.

Sektor Lachów Sądeckich , czyli ludzi zamieszkujących kotlinę sądecką, wsie zgromadzone wokół Starego i Nowego Sącza, przepiękny sektor góralski , gdzie zaprezentowane jest budownictwo góralskie, w którym zawarte są elementy takie jak pasterstwo, jak wypas owiec, sektor Łemków bardzo ciekawy, który budzi duże zainteresowanie wśród turystów, sektor Pogórzan , a także sektor kolonistów Józefińskich, czy też Cyganów Karpackich.

Oprócz budownictwa związanego z mieszkaniem, z codziennością są również obiekty szczególne, do których należą trzy świątynie. Kościół Katolicki z Łososiny Dolnej, Cerkiew Greckoatolicka z Czarnego oraz Kościół Ewangelicki ze Stadeł. W centrum skansenu znajduje się dwór szlachecki z Rdzawy.

Skansen jest wyjątkowy, został zaplanowany jako muzeum typu wieś, czyli budynki, cała przyroda, ogródki, płoty, drzewa, wszystko to co odnosi się do tamtych czasów.

Dzięki tej koncepcji można przenieść się w czasie.

Relacja filmowa

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Szukaj podobnych:
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica